Nyvalgte forældrerepræsentanter

05/05-2022

Der har været afholdt skolebestyrelsesvalg for forældrerepræsentanter på skolerne i Rødovre. Her følger en oversigt over de nyvalgte forældrerepræsentanter, hvis valgperiode starter den 1. august 2022.

Skolebestyrelsen består derudover af to elevrepræsentanter, to medarbejderrepræsentanter, ligesom der er mulighed for at vælge to repræsentanter, udpeget blandt det lokale erhvervsliv, kultur- og fritidsområdet og de lokale ungdomsuddannelser.  Et kommunalbestyrelsesmedlem deltager derudover i møderne, hvis den enkelte bestyrelse ønsker det, dog uden stemmeret. For den fulde sammensætning af skolebestyrelserne henvises til skolernes egne hjemmesider.

Rødovre Kommune værdsætter de nyvalgte forældrerepræsentanters interesse og engagement i at gøre en forskel på de enkelte skoler.

Forældrerepræsentanter på Islev Skole

  • Morten Nyholm
  • Christian Milne
  • Gry Minor Jensen
  • Ditte-Maria Ravn
  • Amalie Kofoed Stender
  • Julie Korfitsen
  • Jens Damgaard Gøtzsche
  • Martin Starcke (suppleant)
  • Dennis Roland Hansen (suppleant)
  • Azam Aslani (suppleant)

Forældrerepræsentanter på Nyager Skole

  • Jesper Kristian Mogensen 
  • Liv Dina Sunwell Knopp
  • Kim Schwartz Andersen 
  • Michel Onnik Berg Doukmadjian 
  • Rikke Lakjer Baggersgaard 
  • Charlotte Lindahl Gelbek 
  • Stine Sexauer Bloch Kloster
  • Benja Claudia Scavenius Sonne-Schmidt (suppleant)
  • Mie Seifert Bierrings (suppleant)

Forældrerepræsentanter på Rødovre Skole

  • Morten Hannibal Andersen 
  • Bjarne Sander Andersen 
  • Natasja Dybmose 
  • Helle Nicola Jensen 
  • Sibel Arslan 
  • Julie Hannibal Haugbølle 
  • Jens-Halvor Zoffmann 
  • Stine Grangaard (suppleant)

Forældrerepræsentanter på Valhøj Skole

  • Anders Kirkeby
  • Lars Nordam
  • Karsten F. Hansen
  • Stella Aagraard
  • Christina Granberg Ravn
  • Jen Debel-Hasløv
  • Anna Skov Fougt

Forældrerepræsentanter på Skovmoseskolen

  • Camilla Valsted
  • Christian Møller Harpesøe
  • Sameena Basharat
  • Anna Mezin
  • Lene Dietrich
  • Karsten Gjessing
  • Janni Frandsen

Forældrerepræsentanter på Hendriksholm Skole

  • Anders Halsø
  • Mickel Hedemand
  • Esben Brøgger Mikkelsen
  • Jesper Arthur Rønnow Iversen
  • Jan Juul Lorenzen
  • Laila Bildtoft
  • Ferdi Er
  • Patrick Wonsyld (suppleant)
  • Anette Dalager Rachlitz (suppleant)

Forældrerepræsentanter på Tinderhøj Skole

  • Martin Hjøllund Sonne 
  • Troels Ernst Jeppesen
  • Jacob Lyng Madsen 
  • Henrik Birkemose 
  • Anne-Mette Frydkjær
  • Mette Ravn Rehdin
  • Martin Peter Rosenkrantz