To højhuse fra Kærene i 1964

Fra højhuse til etagebyggeri

De to højhuse i Ruskær og Agerkær på 13 og 15 etager, der blev revet ned i 2012, bliver erstattet af nye bebyggelser på mellem tre til seks etager. 

For 13 år siden blev de to højhuse i Kærene sprængt ned, fordi de var i så dårlig stand, at det var for dyrt at renovere dem. For Boligforeningen AAB betød det farvel til husleje fra 312 lejemål og et længerevarende underskud, som betød, at vedligeholdelse og udvikling af de eksisterende lejemål måtte sættes på pause. Derfor indgik boligforeningen en aftale med Rødovre Kommune om, at foreningen skulle have lov til at sælge noget af deres areal til en privat bygherre for at lappe på underskuddet. Bygherren skulle forpligte sig til både at bygge privatejede boliger og almennyttige boliger, som AAB skulle råde over en del af. På den måde ville man få lidt blandet bebyggelse med forskellige typer lejeboliger.

3D-visualisering af de nye bebyggelser i Kærene

Foto med kreditering til AG Gruppen / ACT architects
3D-visualisering af de nye bebyggelser i Kærene, som skal erstatte de tidligere højhuse.

Ikke nogen nem opgave

I de 13 år, der er gået, er der vokset græs og træer op, og mange har vænnet sig til det nye udseende. Derfor er planerne om den nye bebyggelse heller ikke blevet modtaget med kyshånd af alle. Og faktisk har det heller ikke været nogen nem opgave at planlægge bebyggelsen, fortæller Lise Kongsgaard, der er konstitueret chef for byudvikling i Rødovre Kommune:

"I Danmark er vi ikke længere så glade for højt byggeri, så idéen om at genopføre de to højhuse har ikke rigtig været på tegnebrættet. Men hvis man ikke kan bygge i højden, må man fylde mere på grundarealet for at ramme nogenlunde samme mængde kvadratmeter som før".

Det har til gengæld givet en anden udfordring, for en del af Kærenes områder med fyldige træer og sletter med græs har en bevaringsværdig værdi, som kommunens byplanlæggere også måtte tage hensyn til, da de sammen med bygherren skulle planlægge det nye byggeri.

"Så vores dilemma har været, at det ikke måtte være højere end seks etager, der skulle være en parkeringsplads pr. bolig, og vi skulle så vidt muligt beholde beplantningen. Derfor har vi arbejdet med forskellige scenarier og byttet lidt rundt, så byggeriet hverken blev for højt eller kom for tæt på den øvrige bebyggelse," fortæller Lise Kongsgaard. 

I januar 2024 vedtog Rødovre Kommunalbestyrelse Lokalplan 155 for de to bebyggelsesområder Ruskær og Agerkær. AG Gruppen, der har købt byggegrundene, har fået byggetilladelse og er nu godt i gang. 

"For Boligforeningen AAB betyder det formentlig, at de har fået det økonomiske hul lappet og kan gå i gang med en helhedsplan, hvor de kan realisere nogle af de ting, de længe har drømt om som for eksempel nye køkkener og et fælleshus," fortæller Lise Kongsgaard.

3D-visualisering af de nye bebyggelser i Kærene

Foto med kreditering til AG Gruppen / ACT architects
De nye bygninger vil blive mellem 3-6 etager - højest ud mod vejene Agerkær og Tårnvej og lavest mod de eksisterende boliger i Kærene, som ses her i baggrunden på visualiseringen.