Fra dette skoleår har unge i 8. og 9. klasse mulighed for at gå i juniormesterlære, som kombinerer folkeskolen med praktik. Mød nogle af de unge, der går forrest her i Rødovre.
Bilen med Rødovre Kommune-logo drejer ind på parkeringspladsen, og ud stiger fire anlægsgartnere. En af dem er væsentligt yngre end de andre. Det er Jonathan på 15 år, der siden midten af august har været i praktik to dage om ugen. De resterende tre hverdage går han i skole med fem andre klassekammerater, der også er startet i juniormesterlære. Netop vekselvirkningen mellem skole og praktisk arbejde passer den unge 9. klasseelev godt.
"Jeg var lidt skoletræt og synes, at fem dage skole var rigtig meget, og så snakkede jeg med min familie om at prøve det her af, og det er jeg rigtig glad for," fortæller Jonathan, der synes, at ordningen giver god mulighed for at få snuset lidt til nogle forskellige fag.
"Jeg ved ikke, hvad jeg vil, men det skal nok være lidt i den tekniske retning med en eller anden form for håndværk. Jeg er okay i skolen, men jeg er ordblind, så det er lidt sværere, og lige nu tror jeg i hvert fald ikke, at jeg skal læse videre. Så er det rigtig nice, at jeg kan prøve nogle forskellige ting af," fortæller Jonathan, der snart skal starte i et nyt praktikforløb - denne gang som elektriker.