Lokalplan 127 - Dispensationer i område C - Bevaringsværdigt område 18. mar 2015
Jeg skrev den 10 juni sidste år et indlæg om samme emne. I forhold til den gang er intet sket - tværtimod. På ejendommen Chr. Dal 59 er der nu endnu flere forhold, der strider imod lokalplanens bestemmelser.
Når man betænker den lange tid der er gået kan det jo kun skyldes, at kommunen har givet dispensation for reglerne.
Som husejer på vejen kan det jo skabe en vis glæde, da der vel heri ligger at kommunen ikke tager planens krav så alvorligt og det må jo også gælde for alle os andre, nå vi har et behov for ikke at følge planens ordlyd.
Kommunens medarbejdere har erklæret område C for bevaringsværdigt, på basis af et spinkelt særpræg ved husene omkring vinduernes type, størrelse og placering i såvel facade som tag. Forhold som man nu øjensynligt fuldkommen blæser på. Men hvad der forekommer mere alvorligt er det kæmpe store areal på ovennævnte grund, der befæstes, hvilket ved monster regn vil belaste såvel naboernes grunde som det fælles vejsystem.
Kære Vitus Nielsen
Vi tager i allerhøjeste grad lokalplan 127 alvorligt.
Vi ønsker ikke at udtale os om konkrete sager her på hjemmesiden, men vi kan oplyse, at forhold, som vi er vidende om strider mod lokalplanens bestemmelser, vil blive sagsbehandlet og søgt lovliggjort – fysisk eller retligt.
Hvis du ønsker yderligere oplysninger om en konkret sag, skal vi bede dig kontakte afdelingen på byggesag@rk.dk.
Vi vil understrege, at en lokalplan er et politisk vedtaget dokument. Udpegningen af en bevaringsværdig bebyggelse i en lokalplan er derfor en politisk beslutning, som kommunens medarbejdere skal administrere efter.
Med venlig hilsen
Plan- og Byggesagsafdelingen