Valg 2009

Stemmeberettigede

Kommunalvalg - Partistemmer samt personlige stemmer

Liste over de lokalpolitikere, som er valgt til den nye kommunalbestyrelse i Rødovre. Resultatet er opgjort efter fintælling af stemmerne og er godkendt af valgbestyrelsen.  


Den nye Kommunalbestyrelsen efter valget den 17. november 2009

Erik Nielsen
Britt Jensen
Niels Spittau
Flemming Østergaard Hansen
Svend Erik Pedersen
Annie Arnoldsen Petersen
Jan Kongebro
Kim Drejer Nielsen
Ahmed Dhaqane
Anne-Marie Linneboe
Claus Gisselmann Olsen
Steen Skriver Rasmussen
Lene Due
Henrik Kalat
Grethe Rasmussen Kujack
Torben Petersen
Bente Hylleborg
Michel Berg
Kim Hammer


A - Socialdemokratiet:

Erik Nielsen
Britt Jensen
Flemming Østergaard Hansen
Annie Arnoldsen Petersen
Jan Kongebro
Ahmed Dhaqane
Steen Skriver Rasmussen
Lene Due
Grethe Rasmussen Kujack
Bente Hylleborg
Michel Berg


C - Det Konservative Folkeparti:

Kim Drejer Nielsen 


F - SF-Socialistisk Folkeparti:

Svend Erik Pedersen
Anne-Marie Linneboe
Torben Petersen 


O - Dansk Folkeparti:

Niels Spittau
Henrik Kalat
Kim Hammer 


V - Venstre, Danmarks Liberale Parti:

Claus Gisselmann Olsen 


Kandidatlister

Kandidatlister

Stemmer

Procenter

Mandater

A - Socialdemokratiet877152,211
B - Det Radikale Venstre4112,40
C - Det Konservative Folkeparti12677,51
F - SF - Socialistisk Folkeparti241414,43
O - Dansk Folkeparti193711,53
V - Venstre, Danmarks Liberale Parti14708,71
Ø - Enhedslisten - De Rød-Grønne5483,30

Kandidatliste: A - Socialdemokratiet

Nr.
Kandidat
Antal personlige stemmer
Valgt som nr.
1
Erik Nielsen
4696
1
2
Britt Jensen
456
2
3
Flemming Østergaard Hansen
138
3
4
Annie Arnoldsen Petersen
144
4
5
Jan Kongebro
113
5
6
Lene Due
225
8
7
Michel Berg
78
11
8
Ahmed Dhaqane
283
6
9
Steen Skriver Rasmussen
231
7
10
Bente Hylleborg
79
10
11
John Hedegaard
62
12
Finn Jørsby
63
13
Kurt Faber
29
14
Gert Tillebæk
69
15
Grethe Rasmussen Kujack
84
9
16
Birthe Gylling
30
17
Leif Harring Jørgensen
12
18
Hanne Ridder
67
Listestemmmer
1912
I alt stemmer
8771

Kandidatliste: B - Det Radikale Venstre

Nr.
Kandidat
Antal personlige stemmer
Valgt som nr.
1
Ole Parbst
95
2
Martin Sørensen
36
3
Stella Hansen
48
4
Henning Makholm
23
Listestemmmer
209
I alt stemmer
411

Kandidatliste: C - Det Konservative Folkeparti

Nr.Kandidat

Antal personlige stemmer

Valgt som nr.

1 Kim Drejer Nielsen
 295
1
2 Chris Lassen Jensen
 171
3Arna Schnoor
 52
4Mogens Lind
 28
5Lars Glade
 5
6Jacob Bjerregaard
 2
7Birgit Ren
 31
8 Ulla Spangtoft
 50
9Preben Nielsen
 3
10Daisy Filipsen
 29
Listestemmmer
601
I alt stemmer
1267

Kandidatliste: F - SF - Socialistisk Folkeparti

Nr.Kandidat

Antal personlige stemmer

Valgt som nr.

1 Svend Erik Pedersen
254
1
2 Anne-Marie Linneboe
340
2
3Torben Petersen
32
3
4Lise Lanvig
115
5Nina Jensen
98
6Dorte Stærmose
33
7Jan Brehm
30
8 Jens Michael Lemvigh Hansen
9
9Christel Jensen
19
10Lone Henriksen
25
Listestemmmer
1459
I alt stemmer
2414

Kandidatliste: O - Dansk Folkeparti

Nr.Kandidat

Antal personlige stemmer

Valgt som nr.

1 Niels Spittau
631
1
2 Henrik Kalat Pedersen
112
2
3Kim Hammer
165
3
Listestemmmer
1029
I alt stemmer
1937

Kandidatliste: V - Venstre, Danmarks Liberale

Nr.Kandidat

Antal personlige stemmer

Valgt som nr.

1 Claus Gisselmann Olsen
367
1
2 Mette Engelbrecht Jensen
206
3Thomas Iversen
21
4Simon Nielsen
9
5Finn Simonsen
9
6Stella Vigilius
13
7Esther Haugaard
7
8 Jens Tousgaard
2
9Hans-Jørgen Gotsche
9
10Signe Tvedskov
15
Listestemmmer
812
I alt stemmer
1470

Kandidatliste: Ø - Enhedslisten - De Rød-Grønne

Nr.Kandidat

Antal personlige stemmer

Valgt som nr.

1 Peter Mikkelsen 195 
2 Marianne Christensen 55 
3Dino Braun 11 
4Annette Skinhøj 33
Listestemmmer
254
I alt stemmer
548

Kontaktinformation

Rødovre Kommune
Politik og Kommunikation
Rødovre Parkvej 150
2610

Telefon
36 37 70 00

Email

Kontakt og åbningstider