E-faktura og EAN-numre

Alle offentlige myndigheder er gået over til at modtage og sende fakturaer elektronisk. Det betyder, at alle virksomheder, der sælger til det offentlige, skal sende deres fakturaer i elektronisk format.

Selvbetjening

Fold alle ud

Fakturablanketten

Her kan du gratis indberette dine elektroniske fakturaer til det offentlige.

Du skal bruge modtagers EAN-nummer.

Start selvbetjening

E-faktura og EAN-numre

Sådan sender du e-faktura til Rødovre Kommune

Er du leverandør, kan du sende en e-faktura til Rødovre Kommune på én af følgende måder:

  1. Har du et faktureringssystem, der kan lave regninger i det rigtige elektroniske format, sender du den bare til Rødovre Kommune.
  2. Har du ikke et faktureringssystem, der kan sende elektroniske regninger, kan du sende papirregningen til et læse ind bureau der omformer regningen til elektronisk format, og derefter sender den videre til Rødovre Kommune.
  3. Du kan benytte dig af fakturablanketten, som er et edb-program Digitaliseringsstyrelsen har udviklet, hvor du gratis kan indberette dine elektroniske fakturaer til det offentlige.

EAN-numre

Fold alle ud

Børne- og Kulturforvaltningen

Børne- og Kulturforvaltningens administration 5798009065711

Daginstitutionsafdelingen:

Daginstitutionsområdet 5798009065971
Dagplejen 5798009065988

Vuggestuer:

Vuggestuen Bybjerget 5798009067739
Vuggestuen Carlsro 5798009067746

Børnehaver:

Børnehaven Bybjerget 5798009065742
Børnehuset Carlsro 5798009065759
Børnehuset Kompasset - Vesthuset 5798009065797
Børnehuset Kompasset - Østhuset 5798009065919
Børnehaven Nyager 579800906581
Friluftsbørnhaven Valhøj 5798009068897

Integreret institutioner:

Børnehaven Islemark 5798009065780
Børnehuset Elvergården 579800906577
Børnehuset Espelunden 5798009069269
Børnehuset Græshoppen 5798009068958
Børnehuset Kæret 5798009068040
Børnehuset Solsikken 5798009065834
Børneinstitutionen Broparken 5798009065841
Børneinstitutionen Egegården 5798009065858
Børneinstitutionen Mælkevejen 5798009065803
Børneinstitutionen Regnbuen 5798009068934
Børneinstitutionen Rønneholm 579800906586
Børneinstitutionen Skanderup 5798009065872
Børneinstitutionen Skibet Bagbord 5798009067760
Børneinstitutionen Skibet Styrbord 5798009069139
Børneinstitutionen Slottet 5798009065889
Børneinstitutionen Solen 5798009065896
Børneinstitutionen Søtorp 5798009065902
Børneinstitutionen Tjørneparken 5798009065827
Børneinstitutionen Æblehaven 5798009065926

Byggelegepladser:

Byggelegepladsen Broparken 5798009065667
Byggelegepladsen Rønneholm 5798009065674
Rødovre Byggelegeplads 5798009067227

Skoler:

Skoleområdet 5798009067395
Mellemkommunale betalinger - Børne- og Kulturforvaltningen 5798009069177
Islev Skole - 5798009066718
Hendriksholm Skole 5798009066213
Nyager Skole 5798009066893
Tinderhøj Skole 5798009067548
Valhøj Skole 5798009067616
Rødovre Skole 5798009067265
Helhedstilbuddet Skovmoseskolen 5798001481199
Helhedstilbuddet Skovmoseskolen - STUén 5798009069207
Ungecenter 2610 5798009067609
Skole- og fritidsordninger, cafe og klub
Islev SFO - Cafe - Klub 5798009068057
Hendriksholm SFO - Cafe 5798009067319
Rødovre SFO - Cafe 5798009067340
Nyager SFO - Cafe - Klub 5798009068132
Valhøj SFO - Cafe - Klub 5798009068217
Tinderhøj SFO - Cafe 5798009068170

Kultur og fritidsafdelingen:

Milestedets Ungdomshus 5798009066862
Oplevelsescentret Vestvolden 5798009069122
Kultur- og Fritidsområdet 5798009066800
Musikskolen 5798009066886
Heerup Museum 5798009066206
Rødovregaard 5798009067272
Skovly 5798009067449
Vestbad 5798009067685
Kulturhuset Viften 5798009067708
Rødovre Kommunes Idrætsanlæg 5798009067258
Vestvoldens Ungdomsklub 5798009067692

Biblioteket:

Biblioteket sekretariatet 5798009067289
Biblioteket - Udvikling og Børnekulturafdeling 5798009065728
Biblioteket - udlånsafdeling 5798009065643
Biblioteket -udlånsekspeditionen 5798009067593

Øvrige afdelinger:

Den Kommunale Tandpleje 5798009065995
Pædagogisk Udviklingscenter 5798009067180

Teknisk forvaltning

Sekretariatet:

Sekretariatet i Teknisk forvaltning 5798009066794
Beredskabet 5798009069160

Teknisk drift:

Rødovre Kommunale Fjernvarmeforsyning 5798009067630
Park- og Naturafdelingen 5798009067647
Vej - og Trafikafdelingen 5798009067661
Værksted 5798009067678

Byudvikling:

Byplanafdelingen 5798009068705
Byggesags- og Erhvervsafdelingen 5798009068705

Miljøkontoret:

Miljøkontoret 5798009066879

Rødovre kommunale Ejendomme:

Ejendomsadministrationen 5798009069214
Rødovre Kommunale Rengøring 5798009067234
Bygningsafdelingen 5798009065681
Vagtkorps 5798009067975

Ressource - og Serviceforvaltningen

Sekretariatet i Ressource - og Serviceforvaltningen 5798009065537
Økonomi & Analyse 5798009067968
Personale & Udvikling 5798009066923
Opkrævningen 5798009066688

Indkøb og Jura:

Indkøb 5798009066695
Kantinen på rådhuset 5798009066763
Betjentstuen på rådhuset 5798009065629
Jura 5798009066749

Digitalisering:

Drift & Infrastruktur 5798009066671
Servicedesk 5798009069108
Digital udvikling 5798009066909

Social- og Sundhedsforvaltningen

Sekretariat 5798009067463
Sekretariat - regnskab 5798009067982
Økonomi 5798009067999

Rødovre Jobcenter:

Sekretariat
Kontorhold 5798009068323

Borger relaterede Ean-numre:

Kontanthjælp 5798009065551
Revalidering 5798009065575
Revacenter 5798009068804

Borgerrelaterede: Forsikrede ledige:

Diverse udgifter 5798009068989
Ordinær uddannelse 5798009068996
Enkelt Pladser 5798009069009Hold 5798009069016
Andre Aktør 5798009069023
Handicap/tolkning 5798009069030
6 ugers selvvalgt udd. 5798009069047

Projekter:

Springet 5798009068309
Vestvolden 5798009068316
Beskæftigelsesråd 5798009068835
Integration 5798009065599

Jobcenteret Drift:

Diverse indkøb 5798009065605

Ældre &Handicapafdelingen:

Ældre- og Handicapafdelingen 5798009067791
Hjælpemiddelgruppen - genbrug 5798009068255
Hjælpemiddelgruppen - kropsbårne hjælpemidler 5798009068231
Hjælpemiddelgruppen - depot drift 5798009068248
Hjælpemiddelgruppen - hjælpemidler ergoterapi 5798009068279
Hjemmeplejen 5798009066268
Hjælpemiddelgruppen - fysioterapeut 1 5798009068330
Hjælpemiddelgruppen - ergoterapeut 2 5798009068347
Hjælpemiddelgruppen - ergoterapeut 4 5798009068361
Hjælpemiddelgruppen - ergoterapeut 6 5798009068385
Hjælpemiddelgruppen - ergoterapeut 7 5798009068392
Hjælpemiddelgruppen - ergoterapeut 9 5798009068255
Hjælpemiddelgruppen - ergoterapeut 10 5798009069252
Sundhedsfremme & Visitation 5798009068026
Visitation til pleje- og ældreboliger 5798009069184
Ældre- og Handicapafdelingen - Staben - Elevuddannelser 5798009068293
Træningscentret 5798009065940
Dagcentret i Rødovre Kommune 5798009065964
Plejehjemmet Engskrænten 5798009067036
Plejehjemmet Engskrænten - Køkken 5798009069146
Plejehjemmet Ørbygård 5798009067104
Plejehjemmet Ørbygård - køkken 5798009066824
Ældrecenter Broparken 5798009067807
ÆldrecenterBroparken - køkken 5798009067821
Ældrecenter Broparken - teknisk afdeling 5798009067937

Børne - og Familieafdelingen:

Børne - og Familieafdelingen 5798009068002
BØFA - administration 5798009069191
Udviklingscenter Skiftesporet 5798009067418
Rødovre Børnehus 5798009069061
Familiehuset Elektravej 5798009069221

Sundhedsplejen:

Sundhedspleje 5798009067494

Sundhedscentret:

Sundhedscentret: 5798009069092

Social- og psykiatriafdelingen:

Økonomiteam kontanthjælp 5798009065568
Pension og Regnskab 5798009066183
Social psykiatrigruppe 5798009068088
Handicapklubben Klub 9 5798009066190
Værestedet - Det hvide hus 5798009068224
Bofællesskabet - Rødovrevej 386 5798009068590
Vidtgående psykisk handicap 5798001591515
Værkstedscentret Espevangen 5798009068798
Social- og Psykiatriafdelingens Kørselskontor 5798009066831
Pensionsgruppen 5798009066916
Dagpengestart 5798009065582
Borgerservice Borgerservice 5798009065650

Politik og Kommunikation

Stab for Politik & Kommunikation 5798009066787

Kontaktinformation

Rødovre Kommune
Ressource- og Serviceforvaltningen
Rødovre Parkvej 150
2610 Rødovre

Telefon
36 37 70 00

Email

Kontakt og åbningstider